Električenky mali pre koronu predĺžiť, no stále to neurobili

Rúško v MHD je stále povinné. People photo created by freepik - www.freepik.com

Dopravný podnik už dostal štedrú kompenzáciu za výpadok tržieb pre koronavírus, no cestujúci na svoje peniaze, ktoré neprejazdili, budú musieť čakať. Termín predĺženia električeniek, ktoré bolo avizované pred dvoma mesiacmi, je v nedohľadne. Kompetentní totiž dodnes nedokázali nastaviť systém, ktorý ich má automaticky predlžovať.

V polovici apríla sľúbil Dopravný podnik, že predĺži električenky tým ľuďom, ktorí ich nemohli využiť počas koronakrízy. Fungovať to malo tak, že dni navyše by sa im prirátali pri kúpe nového predplatného lístka. Kompenzácia mala platiť pre všetkých, ktorí mali v čase od 16. marca do 14. apríla platnú električenku na 90 dní a viac. Je ich niekoľko desiatok tisíc.

Aktualizácia ku 26. 8.: Systém náhrad nakoniec spustili 26. augusta, podmienkou je zakúpenie nového PCL do 31. decembra 2020 s minimálnou platnosťou 30 dní.

Viac informácii tu.

mesiaccelkový počet aktívnych električeniek90-dňovéročné
marec95 26854 09841 170
apríl74 51334 48240 031
Zdroj: DpB

Mnohým cestujúcim už predplatný cestovný lístok (PCL) vypršal. Keď si však šli kúpiť nový, kompenzáciu nedostali. “Teraz som si kúpila električenku na ďalšie tri mesiace, mal by sa tam prirátať mesiac naviac a nič, takže asi to nefunguje tak, ako bolo sľúbené,” napísala na sociálnej sieti Bratislavčanka Zdenka. “Nárok na bonusové predĺženie nestratíte, ale Vám bude tento bonus prirátaný k PCL zakúpenému po spustení tejto služby,” odpísal jej zamestnanec magistrátu. Problém však je, že termín “spustenia služby” ani dnes známy nie je.

Dopravný podnik nám termín povedať nevedel a odkázal nás na spoločnosť Bratislavská integrovaná doprava. “V súčasnosti prebiehajú technické prípravy, ktoré sú potrebné na realizáciu tohto opatrenia,” povedal nám jej hovorca Miroslav Staník. “Jednou z podmienok spustenia je, aby bolo technicky možné predlžovať platnosť predplatných cestovných lístkov vo všetkých predajných kanáloch,” dodal.

Predlžovanie električeniek by totiž malo fungovať nielen v Dopravnom podniku, ale aj v systéme Slovak Lines a Železníc SR. Cestujúci tak budú musieť čakať na to, kým sa ich systémy “zladia.”

Ako sa majú predlžovať električenky:

90-dňové – o 30 dní


365-dňové – o 60 dní


žiacke (ZŠ a SŠ) 365-dňové – o 90 dní

Hľadá sa správny termín…

Podľa hovorcu sa však hľadá aj správny termín na spustenie kompenzácii, pretože nie všetci sa už vrátili do školy či do práce a v júli začnú prázdniny. “Je nevyhnutné brať do úvahy, aby mali z predlžovania platnosti úžitok všetci cestujúci – teda aj žiaci a študenti, rodičia na OČR či zamestnanci, ktorí sú napríklad doma na “prekážkach zo strany zamestnávateľa” či na homeoffice-och,” vraví Staník.

Nie je tak vylúčené, že sa predlžovanie električeniek spustí až na jeseň. To by ale znamenalo, že ľudia, ktorým dovtedy vyprší ročná električenka, dostanú kompenzáciu v podobe dvoch mesiacov až o rok.

Koľkých ľudí sa bude predĺženie týkať, nám Dopravný podnik povedať nevedel. Až po naliehaní nám poskytol údaje, z ktorých vyplýva, že ročnú električenku malo v marci aj apríli aktívnu 40 tisíc ľudí. Tisícke z nich zrejme v tomto období vypršala.

Ľudí, ktorí budú mať nárok na kompenzáciu, však zrejme bude viac. Tieto čísla totiž ukazujú len tých, ktorí si kupovali predplatný cestovný lístok v predajniach Dopravného podniku.

Ak nechcete čakať, požiadajte Oddelenie tarifných služieb Dopravného podniku o vrátenie cestovného (ústredňa tel: +421 2 5950 1111, e-mail ots@dpb.sk). Výška kompenzácie sa vypočíta tak, že vynásobíte sumu, ktorú ste za PCL zaplatili počtom neprecestovaných dní a koeficientom z tabuľky. Výsledok odrátate od sumy, ktorú ste zaplatili a zistíte, koľko eur vám vrátia.

Výpočet: Kompenzácia = Cena PCL – (Cena PCL x počet neprecestovaných dní x koeficient)

Koeficient:
0,200 000 pri 7-dňovom PCL,
0,051 282 pri 30-dňovom PCL,
0,019 048 pri 90-dňovom PCL,
0,004 709 pri 365-dňovom PCL

Tipy, ako cestovať v MHD a nenakaziť, si prečítajte tu:

Korona nám vyčistila vzduch, vieme si ho udržať?

Facebook Comments