Kam na výlet blízko Bratislavy: Tajomná Katarínka

Kostol s kláštorom fungovali v 17. a 18. storočí. FOTO: Katarinka.sk

Zrúcanina kostola a kláštora láka svojou magickou atmosférou. Urobte si tam piknik. Po ceste sa môžete zastaviť aj na zámku v Smoleniciach, blízko je aj jaskyňa Driny.

Ku zrúcanine Katarínka sa dostanete, ak sa vydáte smerom na Smolenice. Dostanete sa tam buď diaľnicou smerom na Trnavu, alebo cez Modru a Pezinok, čo je oveľa krajšia, i keď dlhšia cesta – trvá vyše hodinu. Medzi obcami Naháč a Dechtice netreba minúť nie veľmi nápadnú odbočku do višňovej aleje. Na jej konci sa nachádza parkovisko. Autobusom sa viete dostať do obce Trstín, alebo Horná Krupá, odkiaľ je to ešte kus cesty. Ideálne je teda vziať si aj bicykel. Najbližšie ku Katarínke je Naháč, tam však premáva spoj z bratislavskej autobusovej stanice.

FOTO: https://mapy.hiking.sk/

Keď prejdete višňovú alej, čaká vás krátka prechádzka lesom, až sa dostanete ku táboru a lesnej železnici, ktorá je dnes hlavne atrakciou pre deti. Ku zrúcanine sa dostanete po odbočení do ľava. Najprv narazíte na zrúcaniny kláštora, potom sa pred vami otvorí lúka s kostolom, lavičkami a miestami na opekanie.

Prechádzka ku Katarínke.
FOTO: ŽIVÉ MESTO

V čase koronavírusu sa však je však kostolná veža uzavretá a v areáli kostola a kláštora sa nekonajú žiadne verejné podujatia ani turistické sprevádzanie. Nečakajte tiež, že po ceste nájdete bufet. Urobte si piknik a všetko vezmite so sebou, alebo si niečo kúpte po ceste v non-stop pekárni v Trstíne.

Lúku na piknik na Katarínke nájdete za kostolom.
FOTO: ŽIVÉ MESTO

Nezabudnite si pozbierať odpadky. O areál sa síce starajú dobrovoľníci, lúka je pokosená, čo však kazí romantický výhľad do údolia, je množstvo špakov pri lavičkách. Pri prehliadke kostola dajte pozor na deti, je tam jeden múr, z ktorého by mohli spadnúť.

Objekt začali opravovať v roku 1995.
FOTO: ŽIVÉ MESTO

O areál sa starajú dobrovoľníci z občianskeho združenia Katarínka. K nim sa môže pridať každý, kto má viac ako 17 rokov. Organizujú totiž tábory, ktorých účastníci sa môžu na dva týždne preniesť do 17. storočia a žiť mimo civilizácie ako svätokatarínski rehoľníci. To znamená bez elektrickej energie a externých batérii, mobilu, tabletov, hodiniek, internetu a počítača. Na toto leto sú však už tábory obsadené, prihlásiť sa dá len ako náhradník.

Tábor na Katarínke.
FOTO: Katarinka.sk

No a ako a kedy žili rehoľníci na Katarínke? Romantiku tohto miesta si veľmi neužili. V roku 1619 sa tam nasťahovali prví mnísi, no už v roku 1645 bol kláštor a kostol vydrancovaný a podpálený vojskami Juraja Rákociho I. počas stavovského povstania. O necelých 20 rokov neskôr ich prepadli Turci, potom tam cisárske vojská zavraždili skrývajúcich sa šľachticov.

Takto zrejme vyzeral kostol a kláštor kedysi.
Vizualizácia: OZ Katarínka

Až v 18. storočí zavládol na Katarínke pokoj, ak nerátame vyčíňanie cholery. Kostol, poškvrnený vraždou, bol opäť vysvätený. Bohatá šľachta, no i prostí ľudia z okolia začali svätokatarínskemu kláštoru posielať štedré milodary a popularita kostola začala rásť tak, až sa naháčsky farár posťažoval, že väčšina jeho veriacich radšej navštevuje kostol sv. Kataríny. V roku 1786 však cisár Jozef II. rušil kláštory a neobišiel ani ten na Katarínke. Objekty získal štát, ktorý sa o ne “postaral” tak, že z nich ostali len ruiny. Dobrovoľníci sa o nich začali starať v roku 1995.

Múry bolo treba spevniť.
FOTO: Katarinka.sk

Po ceste naspäť sa zastavte v Smolenickom zámku, ktorý si však väčšinu roka môžete obzrieť iba zvonku. My sme tam boli v júni, kedy na bráne visel oznam, že je zavretý aj z dôvodu obmedzení kvôli koronavírusu. Na webe uvádzajú, že v júli a auguste je možný vstup s rúškom a po dezinfekcii rúk.

Smolenický zámok pripomína Bojnice.
FOTO: Smolenice.eu

Turisti tam prúdia celý rok a snažia sa zaparkovať čonajbližšie k zámku a to aj za značkou zákaz státia, čo pravidelne kontrolujú policajti.

Páčil sa Vám článok? Prispejte na vznik ďalších:

Kam na výlet blízko Bratislavy – Limbašská vyvieračka

Facebook Comments