Kto má zodpovednosť za koronavírus v domove?

Župan Juraj Droba oznámil odvolanie riaditeľky deň po tom, čo ho označil za predčasné. FOTO: BSK

Vedenie kraja netušilo, čo sa v domove deje. Zákon mu pritom káže, aby v ňom robili kontroly. Výsledkom je osem mŕtvych.

Župan Juraj Droba konečne pochopil, kto je zodpovedný za stav v domove seniorov v Pezinku, ktorého osem klientov zomrelo na koronavírus. Ešte v stredu na tlačovej konferencii považoval vyvodzovanie zodpovednosti za predčasné. O riaditeľke domova Viole Schmidtovej sa pritom vyjadril, že ju posiela na dovolenku, lebo tri noci nespala. Povedal to na tej istej tlačovej konferencii, na ktorej potvrdil prvé úmrtia v domove.

O deň neskôr už Droba pred novinármi skonštatoval, že “výmena je potrebná,” s tým, že viac sa k tomu vyjadrovať nebude. Novinári sa pýtali ďalej a dozvedeli sa, že riaditeľka, ktorú Droba “poslal na dovolenku”, na druhý deň v piatok úradovala v domove. Predpoludním s ňou mala rozhovor riaditeľka úradu samosprávneho kraja, kde sa podľa Drobu “dohodli na ukončení spolupráce.” Dôvodom vraj boli zistenia, ktoré podľa župana neumožňujú jej ďalšie zotrvanie v pozícii riaditeľky.

Nepodstatný zrejme nie ani fakt, že políciu do Pezinka zavolal primátor Igor Hianik po tom, čo dostal anonym o dianí v domove. Droba ho dostal tiež…

Aktuálny stav je podľa informácii z piatka taký, že z 93 klientov DSS v Pezinku bolo 60 pozitívnych, 32 negatívnych. Hospitalizovaných bolo 27 klientov, šiesti pacienti zomreli minulý týždeň, jedna pacientka v pondelok a jeden pacient už 5. apríla. Zo 60 zamestnancov má 19 koronavírus.

Prvý test urobili v zariadení až týždeň po úmrtí prvého pacienta, čo hovorí za veľa. Je totiž nemožné predpokladať, že tak starý človek bol bezpríznakový. Testy riaditeľky dopadli podľa Drobu negatívne. Najprv hovoril, že za infekciu zrejme môžu zamestnanci. “Neprídeme na to, ako sa to tam dostalo,” tvrdil zase koncom minulého týždňa.

Klientky domova v Pezinku. Foto: www.dsspezinok.sk

O probléme netušili

“Až do pondelka som netušil, že problém je,” priznal minulý štvrtok župan. Faktom ale je, že jeho úrad má domovy sociálnych služieb kontrolovať. O to viac, ak domov v Pezinku nie je súkromným zariadením, ale jeho zriaďovateľom je bratislavský kraj. Ten mu poskytuje ročnú dotáciu asi 300 tisíc eur. Zákon o sociálnych službách totiž hovorí, že vyššie územné celky majú “zriaďovať, zakladať a kontrolovať rôzne typy zariadení sociálnych služieb.” Kontrolovať majú povinnosti domovov, úroveň ich služieb, dodržiavanie práv klientov, kvalifikáciu zamestnancov, ale aj hospodárenie zariadení.

Vedenie kraja vraj až do minulého pondelka nedostalo žiaden podnet o tom, čo sa v domove v Pezinku deje. “BSK neeviduje v poslednom období žiadne podnety o zanedbaní alebo neplnení povinností poskytovateľa sociálnej služby, ktoré by boli podnetom pre vykonanie kontroly,” napísali z tlačového oddelenia.

Zo zákona však jasne vyplýva, že kontroly majú robiť aj bez toho, keďže je ich povinnosťou preverovať dodržiavanie zákona. Kontroly pritom môžu byť aj neohlásené a robené v nočných hodinách. Kontrolovať mohol úrad napríklad aj to, či v zariadení dodržiavajú zákaz návštev a ďalšie opatrenia proti koronavírusu. Keďže problém v domove podľa zamestnancov vypukol už 21. marca, jedna náhodná kontrola by už dávno mohla odhaliť, čo sa tam deje.

Faktom tiež je, že zodpovednosť za vzniknutú situáciu by mal pociťovať aj Droba sám. Nakazenie a smrť ľudí, o ktorých sa malo jemu podriadené zariadenie starať, totiž poukazuje na zlyhanie celého systému.

“Situácia nevznikla zo dňa na deň a absolútne nemusela nadobudnúť taký masívny rozmer,” napísali v otvorenom liste Drobovi zamestnanci domova v Pezinku. Ministerstvo práce sa už vyjadrilo, že riaditeľka porušila svoje povinnosti. Polícia zatiaľ rieši, kto umožnil šírenie nákazlivej choroby, pričom riaditeľke vzala aj počítač.

Tak ako to bolo?

Na štvrtkovej tlačovej konferencii tiež vyšlo najavo, že niektoré opatrenia, ktoré boli avizované už pred pár dňami, sa neplnia tak, ako bolo avizované. V nedeľu kraj tvrdil, že s klientmi ostalo v domove 22 zamestnancov, vo štvrtok Droba pripustil, že ich môže byť menej, lebo “na posilách sa pracuje.” Tento víkend oznámili, že do domova nastúpila nová opatrovateľka, zdravotná sestra a terapeutka.

Predstaviteľov kraja tiež zaskočila otázka, či sú pozitívni a negatívni klienti skutočne od seba izolovaní. Nakoniec sa zhodli, že áno.

Avizovali tiež, že klientov, ktorí boli otestovaní negatívne, presúvajú do iného domova v Bratislave. Nie je pritom vylúčené, že sa u nich vírus objaví neskôr, keďže väčšina klientov mala pozitívne testy. Cez víkend úrad oznámil, že klientov nechávajú v Pezinku s tým, že sú oddelení.

“Musíme urobiť všetko, čo je v našich silách, aby sa podobná situácia v žiadnom domove pre seniorov už nezopakovala,” povedala prezidentka Zuzana Čaputová, ktorej stará mama v domove v Pezinku v minulosti žila. Ešte pred týždňom totiž situácia na Slovensku vyzerala inak, keď bolo v krajine 53 infikovaných ľudí nad 65 rokov. Aktuálne po zarátaní pacientov z Pezinka je ich viac ako dvojnásobok.

Domov seniorov je izolovaný. Kto nákazu doniesol, zatiaľ nie je známe. Foto: Mesto Pezinok.

Facebook Comments

1 Trackback / Pingback

  1. Štát netuší, čo sa deje v domovoch seniorov, až kým tam nenabehne polícia - Živémesto.sk

Comments are closed.