Kuchárky “homeoffice” nemajú

Kuchárka z Hlbokej vyrába cesto na staromestské cestoviny. Foto: Staré Mesto

V Starom Meste vyrábajú cestoviny, v Ružinove šijú rúška, v Dúbravke varia pre seniorov.

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) chce, aby školské jedálne varili pre každého, kto bude mať záujem. Úrad verejného zdravotníctva dovolil, aby jedálne varili pre seniorov a sociálne znevýhodnené deti. Niektorým kuchárkam však už radnice našli inú prácu.

Kuchárky zo základnej školy na Hlbokej v centre Bratislavy už pred dvoma týždňami nastúpili po práce. Škola totiž spustila pilotný projekt nazvaný Staromestské cestoviny – výrobu domácich slížov a rezancov. Vyrábajú ich pre staromestských seniorov.

„Momentálne sme v štádiu skúšobnej prevádzky, v rámci ktorej testujeme naše možnosti a vylaďujeme procesy,“ vraví hovorca Starého Mesta Matej Števove.

„Zároveň robíme všetko preto, aby sme splnili legislatívne podmienky na spustenie projektu staromestských cestovín pre našich seniorov,“ dodáva. Podľa neho na projekte pracujú, iba tie pani kuchárky, ktorým to vek a zdravotný stav dovoľuje.

Menu pre seniorov varí Staromestská vývarovňa v kuchyni Propelleru. Pre seniorov nad 65rokov je dovoz jedla zadarmo, hradí ho Staré Mesto zo svojho rozpočtu. Ostatní zaplatia okrem sumy za jedlo (3,50 eura) aj eurový poplatok za dovoz.

Varí sa aj v Dúbravke. „ Od 1. apríla sa otvorila školská kuchyňa na ZŠ Sokolíkova, varí pre seniorov. Obedy sa vyzdvihujú cez výdajné okienko,“ uviedla hovorkyňa Dúbravky Lucia Marcinátová. Aj Nové Mesto zvažuje otvorenie jedální. “Je možné, že jednu školskú kuchyňu otvoríme, aby pomohla so zabezpečovaním stravy napríklad pre seniorov.,” povedal starosta Rudolf Kusý.

Zákony však v súčasnej situácii umožňujú aj to, aby zamestnávateľ zamestnancom pridelil inú prácu, potrebnú na zmiernenie následkov mimoriadnej situácie. Výnimkou sú ľudia so zníženou imunitou a onkologickí pacienti.

V Ružinove tak kuchárky a zamestnancov škôl a škôlok využívajú na pomoc pri aktivitách proti šéreniu koronavírusu. V niektorých škôlkach sa tak šijú rúška. „Balíme do obálok tisíce rúšok pre seniorov, vylepujeme plagáty po celom Ružinove,“ dodáva hovorkyňa mestskej časti Táňa Tóthová. „Pripravujeme sa aj na situáciu, kedy budeme musieť pomáhať seniorom, ktorí nikoho nemajú a nemohli by odchádzať z bytu a vtedy budeme potrebovať množstvo ľudí,“ dodáva.

V Karlovej Vsi však nechali kuchárky doma. „Väčšina kuchárok je v preddôchodkovom alebo dôchodkovom veku a preto si nemôžeme dovoliť ohrozovať ich zdravie. Je potrebné, aby sme ich nevystavovali zvýšenému riziku,“ tvrdí hovorca Branislav Heldes.

Aj petržalské kuchárky sú doma. Vedúce jedální však dostali niekoľko úloh. Majú zabezpečiť dezinfekciu jedální, urobiť mimoriadne školenie zamestnancov o hygiene a urobiť inventúru potravín, aby na sklade nezostali tie po dátume spotreby.

Facebook Comments