Kúpať sa, či nekúpať v čase korony?

Koronavírus ovplyvní aj kúpaciu sezónu. FOTO: Stockvault.net/jack satta

Kúpacia sezóna je v plnom prúde. Keďže koronavírus už zistili aj v odpadovej vode, mnohí si kladú otázku, či sa pri kúpaní nemôžu nakaziť. Hygienici hovoria, že všetko závisí od opatrení. Kúpanie je povolené na 12 kúpaliskách v Bratislavskom kraji, testom vyhovela aj voda z 11 jazier.

V článku sa dozviete:

Aké je riziko, že sa pri kúpaní nakazíme koronavírusom

Ako je to so šírením koronavírusu cez vodu

Kde povolili kúpanie hygienici

Aká je kvalita vody na Slovensku v porovnaní s Európou

V Bratislave trávi svoju dovolenku viac ľudí ako obvykle, keďže hygienici odporúčajú necestovať. Mestské kúpaliská sú podľa magistrátu bezpečné. Podľa hygienikov však musia byť dodržané všetky potrebné opatrenia. Pre návštevníkov platí povinná dezinfekcia rúk a odporúčaný dvojmetrový odstup od ostatných.

“V bazénoch umelých kúpalísk je riziko kontaminácie koronavírusom pri dodržiavaní technologických postupov úpravy bazénovej vody a jej dezinfekcie chlórovými prostriedkami s udržiavaním hornej hranice povolených limitov prakticky vylúčené,” povedala nám hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Katarína Nosálová.

Na jazerách síce podľa nej vodu neupravujú, ale “vzhľadom na veľký objem vody možno predpokladať dostatočný rozptyl znečistenia, ktorý znižuje riziko ochorenia”. Hygienici odporúčajú, aby sa ľudia kúpali v bazénoch a na takých jazerách, kde kvalitu vody monitorujú.

V hlavnom meste aktuálne rastie počet nakazených, ku 5. augustu ich bolo 106, najviac v Ružinove, Petržalke a Starom Meste. Nákaza síce prúdi hlavne z Ukrajiny, medzi pozitívnymi sú aj Slováci, ktorí sa vrátili z dovoleniek z Chorvátska, Španielska, Spojených arabských emirátov a Egypta.

Počty rastú hlavne v posledných dňoch, ku 10. júnu evidovali len jedného nakazeného. V celom kraji je 149 živých prípadov koronavírusu, celkovo ich bolo 541, vrátane 17 úmrtí.

Voda v Senci je tento rok viac pod dozorom kvôli zlým výsledkom z minulého roku. Podľa hygienikov zatiaľ vyhovuje.
FOTO: Bratislavský kraj

Prežije vo vode?

V súčasnosti neexistujú dôkazy o tom, že nový koronavírus spôsobujúci ochorenie COVID-19, sa môže šíriť vodou na kúpanie, tvrdia hygienici. Ak by sa aj koronavírus do vody dostal, podľa odborníkov je v tomto prostredí nestabilný.

Ešte koncom marca totiž dva holandské inštitúty oznámili, že objavili RNA nového koronavírusu v nečistenej odpadovej vode. To ale neznamená, že vo vode zistili živý koronavírus, podotýka Európska asociácia prevádzkovateľov verejných vodovodov a kanalizácií.

Metóda, ktorú využili, však podľa nej nie je schopná identifikovať prítomnosť životaschopných vírusov alebo potenciál infikovať ľudí. Takýmto odberom odpadovej vody z obce sa podľa nej dá len zistiť, či je vírus medzi populáciou značne rozšírený.

Bratislavské vodárne už v polovici mája dali skontrolovať odpadové vody na viacerých miestach v meste, pričom výsledok bol negatívny. “Výsledky testov tak podporujú zistenia z klasického testovania obyvateľov, podľa ktorých vírus COVID-19 aktuálne nie je medzi ľuďmi vo väčšej miere rozšírený,” konštatoval vtedy bratislavský magistrát.

V pitnej vode podľa Svetovej zdravotníckej organizácie zatiaľ koronavírus nezistili, výsledky štúdií z minulosti však podľa nej ukázali, že ľudské koronavírusy vydržia v nechlórovanej vode dva dni. Citlivé sú teda nielen na chlór, ale aj UV žiarenie, takže na ich zničenie stačia konvenčné metódy.

Vajnorské jazero kontrolovali aj pre možné znečistenie zo skládky.
FOTO: ŽIVÉ MESTO

Povolené sú kúpaliská i jazerá

Vody na kúpanie v predchádzajúcich dňoch podrobili testom hygienici.

Jazerá kontrolujú dva – tri razy za sezónu, vodu v bazénoch raz mesačne,
alebo podľa potreby.

Kde sa môžete kúpať:

Vyhovujúca voda
Zlaté piesky, Vajnorské jazero, Ivanka pri Dunaji, Slnečné jazerá, Veľký Draždiak (kontrola 15.7.)
Malé Leváre, Plavecký Štvrtok, Nové Košariská (kontrola 15. 6., výsledky z 22.7. nezverejnené)
Čunovo, Rusovce, Kuchajda (kontrola 13.7.)

Povolená prevádzka a vyhovujúca voda: Kúpalisko Delfín, Tehelné pole (kontrola 7.7.), Lamač, Rosnička (9.7.), Iskra Petržalka (14.7), Krasňany (22.6), Zbojníčka Rača (29.6)
Aqathermal Senec (2.7.), kúpalisko Malacky (ku 29.6), kúpalisko Modra (24.6), kúpalisko Pezinok Sever (19.6),
Údaje za celé Slovensko sú tu:

Zhoršuje sa voda v jazerách?

Vajnorské jazero koncom mája testovali aj na prítomnosť jedovatých látok z neďalekej skládky, ktorá sa nachádza smerom na Ivanku pri Dunaji. Miestny úrad tvrdí, že nepotvrdili kontamináciu vody nelegálnou skládkou, odborníci ale upozornili na zvýšený výskyt mangánu a železa v týchto jazerách.

Výsledky z prechádzajúcich rokov tiež ukazujú, že kvalita vody vo Vajnoroch sa zhoršila. Kým v roku 2016 bola označená za excelentnú, vlani už bola len dobrá. Ešte horšia bola podľa odborníkov kvalita vody na Slnečných jazerách, ktorú v rokoch 2016 až 2019 Európska komisia označila za nevyhovujúcu. Viackrát sa tam totiž objavili črevné enterokoky a preto tam aplikovali enzymatickú bakteriálnu zmes. Potrebná však je kontrola odpadových vôd z okolia.

Aktuálne hygienici informovali, že je tamojšia voda vhodná na kúpanie, naposledy ju testovali 1. júla.

Celkovo patrí Slovensko čo sa týka vôd na kúpanie k najhorším v Európe, ukazuje porovnanie Európskej environmentálnej agentúry (mapu s konkrétnymi údajmi k jednotlivým jazerám si pozrite tu, podrobné profily sú tu).

Facebook Comments