Martina Hilbertová

Novinárka, ktorú zaujíma aj to, čo je pod povrchom. Dianiu v Bratislave sa venujem od roku 2011, kedy som nastúpila do denníka SME, kde som pracovala do roku 2019. Portál Živé mesto som založila s cieľom priniesť komplexné a objektívne spracovanie každodenných aktualít, ale aj rôznych tém, ktoré prináša život v hlavnom meste. Chcem nielen poukázať na problémy, ktoré treba riešiť, ale tiež vzbudiť záujem o komunálnu politiku, ktorej ľudia stále málo rozumejú, aj keď sa dotýka ich každodenného života.

Komunálni politici sú tiež menej známi ako tí z veľkej politiky, hoci rozhodujú o veľkých balíkoch peňazí. Výstižne to zhrnul Ján Kuciak: “Treba sa zaujímať o svet okolo nás. Mnoho politikov vyrástlo zo samospráv, kedysi zastávali post starostu, primátora alebo župana. To, čo im prešlo v menšej politike, budú robiť aj v tej vrcholovej. Možno teda stačí kontrolovať zákazky a činy politikov vo vašom meste. Minimálne v polovici nájdete technické chyby, možno aj horšie veci.”

Cieľom portálu Živé mesto aj vytváranie zdravého vzťahu k svojmu okoliu, nielen k mestu, ale aj živej i neživej prírode. Snažíme sa vysvetľovať a motivovať k udržateľnému spôsobu života v meste, k využívaniu verejnej a alternatívnej dopravy, ale aj vyvíjať tlak na kompetentných, aby nám pre to vytvorili podmienky.  Odborné prognózy totiž ukazujú, že v roku 2040 sa môžu stať najviac najviac znečistenými časťami Bratislavy aj tie, ktoré dnes slúžia ako rekreačné lokality.

Facebook Comments