Kto je nová riaditeľka zoo? Bývalá aktivistka Slobody zvierat

Na obrázku zo ZOO v Indianapolise hrabáč africký demonštruje svoje kopáčske schopnosti. "Na moje veľké potešenie si ma hrabáč zvolil zo skupinky prizerajúcich sa návštevníkov a dovolil mi, aby som mu poškrabala chrbát." FOTO: archív Júlie Hanuliakovej

Vedenie bratislavskej zoo sa bude meniť po 30 rokoch. Nastupujúca riaditeľka JÚLIA HANULIAKOVÁ sa teraz chystá na sťahovanie, pretože od skončenia vysokej školy žila v Seattli, kde pôsobila ako dizajnérka pre zoologické záhrady po celom svete. Konkurz na post riaditeľky vyhrala s výrazným náskokom s ambíciou estetickej, ale aj etickej reformy zoologickej záhrady. Jej protikandidát Jaroslav Pokorádi, ktorý skončil druhý v poradí, ju obvinil z plagiátorstva, že okopírovala plán rozvoja bratislavskej zoo i neodbornosti, lebo je architektka. Tieto slová by však možno nepovedal, ak by si prečítal jej životopis.

Júlia Hanuliaková je rodená Bratislavčanka. Vraví, že zoologické záhrady ju zaujímali od detstva a často o nich doma diskutovali. Počas dospievania, keď si začala vytvárať názor na svet, však bola proti nim.

“Pripadalo mi nezmyselné, prečo držíme zbierku exotických zvierat v podmienkach, ktoré sú menej ako ideálne,” hovorí. V tom čase sa stala dobrovoľníčkou Slobody zvierat. “Aj keď teda hlavne kvôli tomu, aby som mohla pracovať v útulku,” priznáva. Chodila tiež podporovať protesty Greenpeace proti kožuchom a ďalším výrobkom so zvierat.

Zvieratá ako klienti

Prihlášku si však dala na architektúru (1999 – 2002), kde najprv študovala ekologickú a experimentálnu tvorbu a potom pamiatkovú ochranu. Aj keď to tak nevyzerá, súvis s jej dnešným povolaním to má. “Vytvárala som si portfólium ekologickej a experimentálnej architektúry. Štúdiom prístupov, ako sa stavali stavby v minulosti, sa môžeme veľa naučiť, lebo naši predkovia pracovali so zdrojmi, ktoré boli miestne a trvalo udržateľné,” vysvetľuje.

Na konci štúdia sa prihlásila na stáž v UNESCO. Dostala sa do Seattlu, kde pracovala v National Park Service a stretla sa s ľuďmi, ktorí navrhujú zoologické záhrady. A bolo rozhodnuté, najbližších 12 rokov pracovala v rôznych firmách, ktoré sa špecializovali na zoologických klientov a v roku 2012 si otvorila svoju vlastnú – Zoo Design Inc.

Navrhovala výbehy a biodomy aj pre medvede, lemury, tigre, vlky, levy, šimpanzy či divé soby v zoologických záhradách v Britskej Kolumbii, Kalifornii, Georgii, Talinne, Dubline, Ljubljane, Berlíne, Moskve, Manitobe i Zimbabwe. Je tiež spoluautorkou strategických dokumentov WAZA (Svetovej asociácie zoologických záhrad a akvárií) v oblasti ochrany
a dobrých podmienok pre chov zvierat (Animal Welfare Strategy a Conservation Strategy).

Takto sa rodia nové zoo projekty.
FOTO: archív Júlie Hanuliakovej

Tak sa dostala aj k práci pre bratislavskú ZOO. Oslovila ju riaditeľka Miloslava Šavelová, aby im pomohla s koncepciou rozvoja bratislavskej zoo na roky 2016 až 2018. Výsledkom spolupráce bol aj nový výbeh pre vlky, ktorý bol otvorený v roku 2018.

  • Ocenenia:
  • 2011 – Cena AZA za najlepšiu expozíciu otvorenú v USA 2011: Polar Frontier, Columbus ZOO, Ohio, USA (pod hlavičkou PJA Architects and Landscape Architects)
  • 2019 – Cena Bílý Slon za najlepšiu expozíciu, otvorenú v Českej republike a Slovenskej republike 2017 – Výbeh a budova ošetrovateľov, pavilón vlkov, Bratislava ZOO, 2018

Konkurz o štvrtej ráno

V máji minulého roku, po tom, čo jej návrh výbehu pre vlky ocenili cenou Biely Slon, o nej vyšiel článok, v ktorom spomenula, že riaditeľovanie v ZOO Bratislava by to bolo dobrou príčinou, aby sa vrátila na Slovensko. Netušila, že už o rok sa ňou stane naozaj. Ozvalo sa jej totiž pár ľudí zo Slovenska s tým, že primátor Matúš Vallo robí konkurzy na všetkých riaditeľov mestských podnikov.

“Skontaktovali ma kamaráti, ale aj ľudia, ktorých som nepoznala. Tak som si povedala, tak kedy, ak nie teraz, a rozhodla som sa, že sa prihlásim,” vysvetľuje.

Konkurz sa konal 19. júna. Keďže Hanuliaková žije v Seattli aj v súvislosti s opatreniami, súvisiacimi s koronavírusom, neprišla osobne. Na otázky výberovej komisie a pozorovateľov odpovedala o štvrtej hodine ráno. Jej projekt najviac nadchol členov komisie, ktorí dlhodobo pôsobili ako ochranári a aktivisti.

V Seattli tancuje vo folklórnom súbore Radosť. Navičili aj karičku.
FOTO: archív Júlie Hanuliakovej

Projekt? Aby boli všetci spokojní

“Je to fantastický, zaujímavý problém a preto ma to lákalo,” vysvetľuje Hanuliaková svoju motiváciu stať sa riaditeľkou. Podľa nej sú v zoologickej záhrade tri skupiny, ktoré treba uspokojiť. “V prvom rade sú to zvieratá, lebo oni sú ZOO nedobrovoľne a ich vzťah k svojmu výbehu je najdôležitejším v ich živote. Máme zodpovednosť vytvoriť pre nich čo najlepšie podmienky,” hovorí Hanuliaková.

“Taktiež musíme prilákať a dobre sa postarať o našich hosti, nadchnúť a inšpirovať návštevníkov k láske k prírode,” pokračuje. Treťou skupinou sú podľa nej zamestnanci, pre ktorých tiež treba vytvoriť dobré podmienky.

Návštevnosť bratislavskej zoo ukazuje, že ľudia sa o ňu začali výraznejšie zaujímať po tom, čo v rokoch 2006 a 2009 otvorila nové pavilóny šeliem a opíc. Jej veľká časť je však zastaraná, urgentné je sťahovanie medveďa, ktorý je v betónom výbehu už od roku 1960, kedy otvorili bratislavskú zoo.

Návštevnosť ZOO Bratislava:

rok 2019: 315 tisíc

rok 2009: 278 tisíc

rok 2006: 237 tisíc

rok 2002: 144 tisíc

Zvýšenie návštevnosti je pre Hanuliakovú kľúčové, keďže na otvorenie nových výbehov potrebuje zoologická záhrada viac peňazí. “V súčasnosti ZOO funguje s rozpočtom okolo 2,4 milióna euro. Vlastne príjmy sa pohybujú okolo 1,5 milióna,” uvádza v projekte Hanuliaková.

“Ak je súčasná návštevnosť ZOO okolo 300,000 ľudí a každý by zaplatil len o 1 euro viac na vstupenke a minul o jedno euro viac na občerstvení, ZOO by mala ďalších cca 600 000 eur na prevádzku, ktoré doteraz nemala,” ráta nastupujúca riaditeľka. Založiť však chce aj Spoločnosť priateľov ZOO, skupinu darcov s exkluzívnym prístupom k VIP programu organizovanému ZOO, ako sú výlety, plesy, kultúrne akcie v ZOO, prednostný prístup k informáciám o dianí v ZOO, sprevádzanie po ZOO pani riaditeľkou, a podobne.

Chce tiež zriadiť darcovský fond, kde by si ZOO ako keby “sporila” na dôchodok a úroky investovala do svojho rozvoja.

Ako by sa teda mala rozvíjať bratislavská ZOO? Plány novej riaditeľky aj s fotkami a vizualizáciami si prečítajte v rozhovore:

Nová riaditeľka ZOO: Chcem vyviesť zvieratá z budov

Páčil sa Vám článok? Prispejte na vznik ďalších:

Facebook Comments