Potrebuje pes rúško?

Aj pes sa môže nakaziť. Technology photo created by pressfoto - www.freepik.com

Hoci koronavírus preskočil na ľudí zo zvierat, domáce zvieratá by zabíjať nemal. Dva psy a jedna mačka však už boli pozitívne testované. Ako teda psa ochrániť? Alebo treba chrániť seba?

“Nedávajte svojim zvieratám rúšky, nie je im to príjemné a zbytočne ich míňate pre tých, čo nemajú,” hovorí veterinárka Jana Morvayová. Psovi prekáža rúško viac ako človeku, zakrýva mu totiž čumák. “Pes sa orientuje čuchom ako my zrakom, takže z neho robíme ´slepého´,” vysvetľuje Morvayová. Podotýka, že rúško tak zbytočne znečisťujeme v čase, keď ich je nedostatok.

Môže ale pes dostať koronavírus? Vo svete sa už vyskytli ojedinelé prípady, infekciu potvrdili u dvoch psov v Hongkongu a mačky v Európe. Virológovia tomu však zatiaľ nepripisujú veľký význam. Podľa Európskej komisie sa tiež nedokázalo, že by sa vírus v ich tele množil a tak by ho mohli prenášať.

Okrem toho, pred rokmi počas epidémie SARS sa tiež niekoľko domácich zvierat nakazilo, no hladiny vírusu v ich krvi boli nízke. Prenos na človeka sa nepreukázal, uvádza Spoločnosť pre prevenciu týrania zvierat z Hongkongu.

Ako ho ochrániť?

Pes však môže byť prenášačom vírusu ako „materiál“. Na jeho srsti sa totiž môže udržať vírus od nakazeného človeka a preto v čase koronavírusu určite deťom nedovoľte hladkať rozkošného susedovho psíka.

Vedci totiž zistili, že koronavírus sa napríklad na kovových a plastových povrchoch udrží až 72 hodín, na kartóne jeden deň. Treba si teda nielen umývať ruky, ale tiež dávať pozor na všetky veci, ktoré nosíte zvonku a dezinfikovať aj mobil.

Ak sa cítite chorý, treba si udržať odstup od nielen od svojich blízkych, ale aj svojho zvieracieho miláčika. Psa netreba bozkávať, nechať sa olizovať, ani dávať psovi zo svojho jedla. “Umývanie rúk po príchode domov, pred a po manipulácii so zvieratami, pred a po kontakte s ich vecami a žrádlom,” odporúča Komora veterinárnych lekárov SR.

Malý špic “pomeranian” bol prvým psom, u ktorého zistili koronavírus. Foto: Foter.com/lexky

Kašle chorý pes?

Slovenské úrady zatiaľ nemajú informáciu o tom, že by sa nakazilo nejaké zviera u nás. Faktom ale je, že psy sa netestujú. Dvoch nakazených psov zaregistrovali v Hongkongu, chorá mačka žije v Belgicku.

Koronavírus najprv objavili u malého špica v Hongkongu po tom, čo pozitívne testovali aj jeho majiteľku. Svetová zdravotnícka organizácia tvrdila, že ide o ojedinelý prípad. „Pes sa má dobre, nemá symptómy. Je to starší pes a jediný nakazený široko ďaleko,“ povedala začiatkom marca na tlačovej konferencii epidemiologička Maria van Kerkhove.

Pred pár dňami však 17-ročný špic zomrel. Podľa britského denníka Daily Mail boli jeho posledné testy negatívne. Príčina smrti nie je známa, keďže jeho 60-ročná majiteľka, ktorá sa z koronavírusu vyliečila, s pitvou psa nesúhlasila. Genetické zloženie vírusu, ktorý napadol ju a toho, ktorý objavili u psa, však bolo podobné. Špekuluje sa však o tom, že pes zomrel pre stres z karantény, ktorú musela podstúpiť jeho majiteľka.

Pár dní po jeho smrti sa objavila informácia, že pozitívny test mal aj ďalší psí obyvateľ Hongkongu – vlčiak. Putoval do karantény, príznaky nemal. Koronavírus už objavili aj u istej mačky v Belgicku. Týždeň po tom, čo ochorel jej majiteľ, začala mačka vracať, mala hnačku a ťažkosti s dýchaním. Majiteľ poslal vzorky veterinárnej fakulte, ktorá v nich objavila vysoké hladiny SARS-CoV-2. „Mačka sa zotavila po deviatich dňoch,“ cituje portál Livescience.com belgického virológa Stevena Van Guchta.

Slovenskí veterinári zatiaľ testy na koronavírus nerobia. Ak máte pocit, že váš pes ochorel po kontakte s nakazeným človekom, treba zavolať Regionálnej veterinárnej a potravinovej správe. Pokiaľ vám povie, že treba navštíviť veterinára, treba mu zavolať vopred, aby mu vedel pripraviť „izolačku.“

Veterinárka Morvayová zároveň podotýka, že zvieratá sú v čase korona vírusu len plusom, „keďže zvyšujú preukazateľne imunitu svojich majiteľov a majú pozitívny dopad na psychiku i kondíciu.“ Dodáva, že pre koronavírus netreba zabúdať na to, že začína sezóna kliešťov, treba teda chrániť zviera a seba. Podotýka, že zviera treba aspoň raz ročne odčerviť či dať urobiť koprológiu (odber trusu), v domácnostiach s rizikovými ľuďmi ako sú starí ľudia, malé deti či ľudia s poruchami imunity, aj častejšie.

Majú svoju koronu

Psy okrem toho majú svoju vlastný koronavírus, príbuzný prasaciemu a mačaciemu koronavíru, ktorý zase spôsobuje infekčný zápal pobrušnice mačiek.

Psí koronavírus je vysoko nákazlivý – kontaminovaným jedlom, vodou, predmetmi. Spôsobuje koronavirózu, ktorá sa prejavuje ako črevná chrípka. Podľa českej veterinárky Terezy Ježkovej trvá len pár dní, psík má hnačku a vracia. Často však nemá žiadne príznaky, lebo podľa nej až 80 percent psov má proti nej protilátky. Skomplikovať sa naopak môže, ak sa k nemu pridajú bakteriálne nákazy, kampylobakter, či salmonela, píše na svojom webe Ježková.Koronavírus súvisí s týraním zvierat. Foto:  Dawn Imagination Stables II on Foter.com / CC BY-SA

Zjedli chorého netopiera?

Je však faktom, že novým koronavírom, ktorý dnes trápi celý svet, sa ľudia infikovali od zvierat.

Najviac sa podobá koronavíru netopierov, pričom vedci predpokladajú, že sa na ľudí preniesol cez cibetku tak ako koronavírus SARS, ktorý trápil ľudí v rokoch 2002 až 2003.

„Vírus izolovaný zo zdravej cibetky bol takmer zhodný s pôvodcom SARS. Ochorenie sa vyskytovalo hlavne v Číne, v Hongkongu a na Taiwane. Teda v oblastiach, kde sa mäso z cibetiek považuje za lahôdku,“ píše Úrad verejného zdravotníctva. Prenos však podľa odborníkov nenastal po tom, čo cibetku niekto zjedol. Problém podľa nich nastal na ázijských mokrých trhoch, údajne práve na trhu v čínskom meste Wuhan, ktoré je označované ako epicentrum epidémie.

Ázijské „mokré trhy“ sú špecifické tým, že na nich predávajú okrem mŕtvych aj živé zvieratá, ktoré zákazníkom vytiahnu z klietky, podrežú a naporcujú. Ryby, vtáky, jazvece, cibetky, psy, ale aj netopiere, ktoré sú vraj „dobré“ na polievku.

„Tieto trhy – napchané vystrašenými zvieratami sú živnou pôdou pre choroby ako COVID-19,“ uvádza medzinárodná organizácia na ochranu zvierat PETA. Podľa odborníkov vírus zmutoval a preskočil na človeka práve kvôli stiesnenému a nezdravému prostrediu. PETA rovnako ako ďalší odborníci vyzýva, aby boli takéto trhy zakázané, zatiaľ sú v Číne zavreté len dočasne. A ľuďom odkazuje, aby už nejedli mäso.

Facebook Comments