Bratislava rozdelí prvé nájomné byty

Nájomné byty vyrastú aj v Ružinove. Vizualizácia: Metropolitný inštitút Bratislava

Bratislava ročne dopláca až 2 milióny eur na nájomné pre ľudí v reštituovaných bytoch. Tí už roky čakajú na mestský byt po tom, čo dostali výpovede z nájmu. Magistrát prichystal prvých šesť, žiadateľov je však viac ako 500. Aj preto by uprednostnili finančné vyrovnanie. Toho sa však zrejme nedočkajú.

Článok je aktualizovaný o informácie z 24. júna.

V článku sa dozviete:

Prečo mesto prepláca nájomné stovkám ľudí

Koľko má nájomných bytov, prečo ich je málo a koľko ich chce postaviť

Kde chce mesto stavať, v akom stave sú projekty a či sa byty budú predávať nájomníkom

Či je štát ochotný ľudí z reštituovaných bytov vyplatiť, aby si bývanie zabezpečili sami

Vedenie mesta v júni odovzdá prvých šesť nájomných bytov ľuďom, ktorí prišli o bývanie kvôli reštitúciám. Portálu Živé mesto to potvrdil hovorca magistrátu Peter Bubla. Na náhradné bývanie ľudia čakajú dlhé roky. V roku 2011 totiž začal platiť zákon, na základe ktorého sa mali ľudia z reštituovaných bytov vysťahovať do tých mestských. Tie však najprv treba postaviť.

“Hlavné mesto SR uvedené byty uvoľnilo zo svojho bytového fondu a zrekonštruovalo na vlastné náklady,” povedal Bubla. Nájomníkov vybrali podľa poradovníkov na jednotlivé typy bytov podľa počtu izieb.

Pôjde o päť jednoizbových bytov a jeden 3-izbový byt v lokalitách ako Nové Mesto a Petržalka. “V reštitučnom dome bývam skoro 57 rokov. Od roku 1992 tam býva aj manželka a dve deti. Bol to pre nás šok, keď sa prihlásil nový majiteľ. Tým pádom sme prišli o výhodu odkúpiť si byt ako ostatní ľudia. Takže sme ostali v podnájme,“ vysvetľuje pán Vojtech, ktorí sa konečne chystá na sťahovanie.

Treba ich stovky

Žiadateľov je v celkovo 514. V roku 2013 ich bolo až 795, nie všetkým však nárok na byt priznali.

Viacerí žiadatelia podľa predsedu združenia Právo na bývanie Tadeusa Patleviča zomreli. Niektorí sa už museli z reštituovaných bytov vysťahovať, lebo boli neobývateľné. Sú aj takí, čo čakajú na pridelenie mestského bytu v komerčnom nájme. Aj preto by uprednostnili finančné vyrovnanie.

Hnutie Sme rodina, ktorá presadzuje budovanie nájomných bytov a preto ju ľudia zo združenia aj volili, nám stanovisko ešte minulý týždeň sľúbila, no neposlala.

Ministerstvo výstavby, ktoré vedie nominant hnutia, však takéto riešenie odmieta. “Väčšina obcí si zákonnú povinnosť prideliť náhradné nájomné byty splnila, najväčším problémom ostáva situácia v hlavnom meste SR Bratislave, ktoré doposiaľ neobstaralo a nepridelilo žiaden náhradný nájomný byt,” napísali z tlačového oddelenia. Faktom ale je, že v Bratislave bolo najviac reštituovaných bytov – 706 z 923, pričom zvyšok bol v 12 mestách.

Zmena riešenia by ale bola podľa ministerstva sporná a neférová. Výstavba je tiež podľa neho lacnejšia ako kupovanie bytov na voľnom trhu, na čo by podľa neho nestačili vyčlenené peniaze. Na tento rok je k dispozícii 847 700 eur.

“Nájomníci, ale aj vlastníci reštituovaných bytov čakajú na spravodlivé riešenie tohto problému už od roku 1990. Žiadna z  doterajších 12 demokratických vlád náš problém nedokázala vyriešiť ,” hovorí predseda združenia nájomníkov Patlevič.

Patlevič: Spadli sme do pasce

Mesto dopláca

Na situáciu dnes dopláca hlavné mesto, ktoré musí reštituentom hradiť rozdiel medzi regulovaným a trhovým nájomným. ” V roku 2019 minulo hlavné mesto na výplatu finančných kompenzácií cca 2 000 000 eur,” vraví hovorca Bubla. Od roku 2016 je to až šesť miliónov eur.

Nájomné byty mesto nemá aj preto, že sa v minulosti rozdali. Len Staré Mesto takto po roku 1991 prišlo o viac ako 1600 nájomných bytov. Ušli sa mnohým politikom, umelcom a známym tváram. Využili tak zákon, ktorý po páde komunizmu umožnil, aby si ľudia mohli odkúpiť byty, v ktorých bývali.

Právo odkúpiť si svoj byt ale nemali ľudia z reštituovaných bytov. Mohli tam síce ostať bývať s možnosťou platiť regulované nájomné, no ani dnes nie je jasné, do kedy. V roku 2011 bol schválený zákon, ktorý mal problémy vyriešiť a napraviť krivdy, spáchané na reštituentoch. Umožnil im, aby rozdali výpovede nájomníkom s tým, že sa majú vysťahovať do mestských bytov, ktoré však na to vyčlenené neboli.

V roku 2012 ministerstvo výstavby tvrdilo, že má vyčlenených 72 miliónov eur na tento účel. Peniaze sa však neminuli, lebo sa nestavalo. Keby túto sumu rozdelili žiadateľom, aby si bývanie zabezpečili sami, každý z nich by už mohol bývať vo vlastnom.

Ľudia tak musia ďalej čakať. Ak raz byty dostanú, budú si ich môcť odkúpiť za režijné ceny. V roku 2015 mesto určilo, že cena jednoizbového bude 50 tisíc eur, trojizbového 80 tisíc eur bez pozemku.

Kúpili si byt, v ktorom nemôžu bývať. Zostala tam nájomníčka

Sny a skutočnosť

V Bratislave je podľa aktuálnych informácii zo všetkých vyše 204-tisíc bytov len približne jedno percento nájomných bytov. Týchto 1925 bytov spravuje mesto alebo mestské časti. Pre porovnanie, Brno má 29-tisíc nájomných bytov, čo je 15 percent z celkového počtu bytov v meste. Bývanie v nájomnom byte je úplne bežné pre Viedenčanov, kde tvoria nájomné byty až 60 percent. Viedeň však s touto koncepciou začala už v 30. rokoch minulého storočia.

Za dva milióny eur ročne, ktoré mesto míňa na nájomné, by dokázalo postaviť 25 troj-izbových bytov. Súčasné vedenie Bratislavy tvrdí, že ich pribudne až 1243.

“Nájomné bývanie v Bratislave mimoriadne zanedbané a nové nájomné byty potrebujeme nielen pre nájomcov z reštituovaných bytov, ale napríklad aj pre dôležité povolania, ktoré v meste potrebujeme, či pre ľudí a rodiny, ktorí sa prechodne dostali do ťažkej životnej situácie,” hovorí viceprimátorka Lucia Štasselová.

Pripravujú napríklad rekonštrukciu bytovky Pri habánskom mlyne, z ktorej ešte za primátora Milana Ftáčnika začali vysťahovávať nájomníkov.

Magistrát plánuje zrekonštruovať aj dom na Zámockých schodoch oproti Dómu svätého Martina, ktorý mesto nevyužívalo od roku 1992 a nevedelo, prečo. Plánujú aj rekonštrukciu ďalších objektov v centre – na Ventúrskej 4 a Kozej 7.

Plány magistrátu:

rekonštrukcie – 105 bytov
partnerstvá – 150 bytov
projekty s developermi – 101 bytov
výstavba nových bytov – 887 bytov

Vlani sa magistrát dohodol so železnicami, že od nich za 400 tisíc eur kúpi bývalú ubytovňu na Rendezi, kde malo byť 24 bytov. V rozpočte na tento rok na to vyčlenili 1,4 milióna eur, no práce sa tak skoro nezačnú. “Aj keby nedošlo k šetreniu, nevidím ten projekt v horizonte jedného – dvoch rokov realistický,” myslí si viceprimátorka Lucia Štasselová. Hoci už pred polrokom podpísali kúpnu zmluvu, neskôr sa podľa nej objavili nedoriešené záležitosti.

Kúpu bytového domu na Dopravnej ulici na konci Rače schválili poslanci vlani v septembri.
FOTO: Magistrát mesta Bratislava

Väčšinu bytov – 887, chce vedenie mesta stavať, napríklad na svojich pozemkoch na Bazovej v Ružinove, na Pastierskej a Peknej ceste v Rači, Na vrátkach v Dúbravke, a na Bratskej, Sosnovej a Šustekovej v Petržalke. Rokuje sa tiež s vlastníkmi pozemkov na Nivách v Ružinove, na Východnej a Račianskej v Rači, na Agátovej v Dúbravke, na Muchovom námestí a Viedenskej ceste v Petržalke.

Mesto ako developer

V minulých desaťročiach však mesto nedokázalo postaviť žiadnu bytovku. Výstavbu nájomných bytov mala od roku 2004 na starosti jeho organizácia Spoločnosť pre rozvoj bývania. Tá postavila dve bytovky na Humenskom námestí a na Osuského v Petržalke a byty predala, vraj aby mala na výstavbu tých nájomných.

V roku 2012 za primátora Milana Ftáčnika chcelo stavať v Ružinove na Solivarskej. Kúpili tam hotový projekt, potom začali zvažovať jeho zmenu a nakoniec pozemok predali so stratou 350 tisíc eur.

V tom čase sa uvažovalo aj o kúpe súkromného projektu v Petržalke na Matadorke, kde malo vyrásť až 272 bytov. Ľuďom z reštituovaných bytov sa však toto riešenie nepozdávalo aj kvôli environmentálnym záťažiam, ktoré zostali po fabrike v pôde. Projekt bol v roku 2014 zastavený.

Za Iva Nesrovnala zase fiaskom skončila výstavba bytovky v Dúbravke Pri Kríži, proti ktorej sa vzbúrili ľudia z okolia. Projektu sa mesto muselo vzdať a vrátiť aj dotáciu.

Facebook Comments

2 Trackbacks / Pingbacks

  1. Patlevič: Spadli sme do pasce - Živémesto.sk
  2. Kúpili si byt, v ktorom nemôžu bývať. Zostala tam nájomníčka - Živémesto.sk

Comments are closed.