Rúško treba aj v prírode, inak hrozí pokuta

Za športovanie bez rúška je pokuta. Foto: Magistrát hl. mesta Bratislavy

Slnko svieti, lesy v okolí Bratislavy a rekreačné lokality sú plné ľudí. S rúškom sa zle dýcha, mnohí si ho preto dávajú dole, keď majú pocit, že sú v dostatočnej vzdialenosti od ostatných. Robia však chybu. Môžu sa nakaziť, infikovať ostatných, ale aj dostať pokutu.

Vedci zistili, že kvapôčky, ktoré vydychujeme, môžu infikovať človeka, ktorý beží, alebo sa bicykluje ešte štyri až päť metrov za nami. Bratislavský magistrát dokonca hovorí, že medzi bežcami je bezpečná vzdialenosť až desať metrov.

“Nosiť rúško alebo náhradu na zakrytie dýchacích ciest mimo domácnosti, to znamená aj v prírode, je nielen povinné ale skutočne dôležité. Ak sa teda rozhodnete ísť do prírody, nezabudnite mať nasadené rúško a dodržiavať odstup od ďalších návštevníkov,” píše magistrát.

Môžu dať pokutu?

Bratislava má 300 mestských policajtov, ktorí mesačne rozdajú asi 2700 pokút za 48 tisíc eur. Kým v predchádzajúcich mesiacoch riešili hlavne dopravné priestupky, po príchode koronavírusu pomáhajú aj s opatreniami, ktoré majú spomaliť jeho šírenie.

Doteraz ľuďom bez rúška dohovárali, najnovšie však môžu dávať pokuty. Zákon hovorí, že pokuta v tomto prípade môže byť do 33 eur. “V situáciách, kde v prítomnosti ďalších ľudí niekto nebude mať nasadené rúško, hliadky tieto pokuty skutočne udeľovať budú,” tvrdí vedenie mesta. V sobotu 35 mestských policajtov riešilo 11 priestupkov. Kontroly boli v Horskom parku, v Sade Janka Kráľa, v okolí Devína i Sandbergu, na Kolibe a Partizánskej lúke, vo Vrakunskom lesoparku, ale i na cyklocestách okolo Dunaja.

Na bratislavskej hrádzi robila kontroly aj štátna polícia. Platí pritom zákaz vychádzania, výnimkou je ale pobyt v prírode. V utorok oznámila, že na celom Slovensku riešila 293 priestupkov pre nenosenie rúška.

Dva metre nestačia

Mnohí ľudia nevedia pochopiť, prečo by si mali dávať rúško aj v prírode na vzduchu. Najnovšie výskumy belgických a holandských vedcov však ukazujú, že bezpečná vzdialenosť medzi ľuďmi, ktorí sa pohybujú za sebou, je až štyri až päť metrov a pre cyklistov aspoň desať metrov. “Bežná vzdialenosť od jedného do dvoch metrov je efektívna pri slabom vetre. Keď ale niekto počas behu dýcha, alebo kašle a kýcha, tieto častice zostávajú vo vzduchu a osoba, ktorá beží za ním, prechádza oblakom kvapiek.” Tie môžete nielen vdýchnuť, usádzajú sa aj na oblečení. Ak niekto kašle, alebo kýcha, dosah kvapiek je ešte väčší.

Druhý bežec sa dostáva do oblaku kvapôčiek, ktoré vydýchol človek pred ním. Foto: www.demorgen.be

Celkovo je v Bratislavskom kraji 264 nakazených. Odborníci pripomínajú, že toto číslo treba vynásobiť aspoň desiatimi, aby sme získali skutočný počet infikovaných, ktorí môžu koronavírus roznášať. Ak chceme, aby nikto ďalší nezomrel, treba vypátrať a izolovať každého nakazeného. V meste nepribudnú ďalšie zákazy, ak by každý jeden infikovaný nakazil jedného alebo žiadneho človeka.

Facebook Comments