Školy v Bratislave zatiaľ nezatvoria

Prázdniny sa v hlavnom meste skončili, školský rok sa začne podľa plánu.

Hygienici uvažujú o tom, že by začiatok školského roka mal byť v niektorých školách odložený. Bratislavský kraj, kde je aktuálne 587 aktívnych prípadov koronavírusu, však zatiaľ školy nezatvorí. Nakazených detí na celom území kraja je 38. V školách budú povinné rúška na druhom stupni a pre vyučujúcich.

Úrad verejného zdravotníctva dnes priznal, že sa vírus môže šíriť komunitne. “V regiónoch sú zaznamenané aj nové prípady ochorení bez epidemiologickej súvislosti so známymi ohniskami nákazy,” napísal dnes na svojom facebooku. Regionálne úrady teda dostali úlohu zhodnotiť situáciu a odporučiť niektorým školám posunutie začiatku školského roka.

Bratislavy sa to však netýka. “Zatiaľ nie, situáciu v našom kraji však monitorujeme,” odpovedal nám na facebooku Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Bratislave. Do lavíc sa vráti asi 80 tisíc žiakov. Školy boli naposledy zavreté od 13. marca do začiatku júna.

Povinnosť nosiť rúško v škole od 2. do 14. septembra: pre všetkých vyučujúcich, druhý stupeň základných škôl a stredné školy aj v triedach. ostatní žiaci ich budú mať povinné iba v spoločných priestoroch – chodba, jedáleň s výnimkou času stráveného pri jedle.

Do základných škôl sa vráti asi 50 tisíc žiakov, na stredné asi 30 tisíc.
FOTO: Bratislava – hlavné mesto

Koľko máme nakazených?

Aktuálne je situácia je taká, že v kraji je evidovaných 587 ľudí, ktorí sa liečia na nový koronavírus. V hlavnom meste je 446 aktívnych prípadov, v pondelok pribudlo 14 od troch do 66 rokov. Je to tretina všetkých prípadov na Slovensku.

Počty nakazených začali výrazne narastať pred vyše týždňom, napríklad v nedeľu 23. augusta v Bratislave pribudlo 41 nakazených a v celom kraji ich bolo 409.

Keď bolo pred štyrmi mesiacmi, 23. apríla, v kraji 348 pozitívnych prípadov, platili najprísnejšie opatrenia. Necestovali sme, nechodili sme do práce, nestretávali sme sa ani s najbližšou rodinou, rúška sme nosili aj vonku.

Šírenie nákazy sa tak v Bratislave takmer zastavilo 10. júna, kedy evidovali len jedného nakazeného. V kraji boli traja a posledný mesiac pred tým sa už choroba šírila už len minimálne.

Ľudia však po skončení prvej vlny nákazy prestali byť ostražití a vrátili sa k bežnému životu, ale aj cestovaniu a tak sa koronavírus začal opäť šíriť.

Kúpaliská v hlavnom meste otvorili v júni.
FOTO: Bratislavský kraj

Nakazil sa aj poslanec

Tak sa v polovici augusta nakazil aj bratislavský poslanec Adam Berka, ktorý uviedol, že žil bežným životom, navštevoval aj festivaly, bary a diskotéky. Aktuálne hygienici testujú ľudí, ktorí s ním boli v kontakte.

Berka zažal vlnu kritiky a odišiel z primátorovho Teamu Vallo.

V prvej vlne nás zachránila disciplína, teraz magistrát označil epidemický stav v meste za veľmi vážny a začal so sprísňovaním opatrení v meste, aby sa nestalo, že kapacity nemocníc nápor nakazených nezvládnu. Mesto zrušilo svoje podujatia, služobné cesty, seniorom v domovoch obmedzili kolektívne akcie a návštevy. Viac tu.

“Odborníci považujú za najrizikovejšie vnútorné priestory, kde sa zhromažďuje väčší počet ľudí, je prítomný alkohol a vykonávajú sa aktivity, pri ktorých je dodržiavanie bezpečných odstupov zložité, ako napríklad oslavy, koncerty, svadby, párty. Mrzí nás, že sa v duchu týchto odporúčaní nesprával aj náš poslanec mestského zastupiteľstva,” napísal na sociálnej sieti primátor Matúš Vallo.

Hygienici zdôrazňujú, že základom je nosiť rúško, udržiavať odstup, umývať a dezinfikovať si ruky.

V druhej vlne zaznamenali jedno úmrtie, išlo o pacientku z domova seniorov v Pezinku, kde teda zomrelo 18 klientov. “Pacientka nezomrela na COVID-19, príčinou jej úmrtia bola iná diagnóza, ale test mala pozitívny,” povedala portálu Živé mesto hovorkyňa regionálnych hygienikov Katarína Nosálová.

Facebook Comments