Školy zavreli, rodičia môžu čerpať OČR

V Bratislave pre výskyt koronavírusu zavreli základné, stredné i materské školy. Rodičia môžu doma zostať tiež, ak si vybavia OČR. 

Rodičia detí, ktorých školu či škôlku zavreli v súvislosti s koronavírusom, môžu zostať doma s tým, že budú čerpať príspevok na ošetrovanie člena rodiny. Povedal to dnes premiér Peter Pellegrini na tlačovej konferencii po rokovaní so zamestnávateľmi. 

Nárok na dávku ošetrovné majú totiž aj rodičia zdravých detí v prípade, že škola bola uzavretá, alebo v nej bola nariadená karanténa. Sociálna poisťovňa dnes oznámila, že žiadosti o ošetrovné nemusia byť podpísané lekárom tak, ako je to bežné.

“Rodič si uplatní nárok v príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne telefonicky alebo zaslaním vyplneného formulára, ktorého vzor je na webovej stránke Sociálnej poisťovne (Žiadosť o výplatu dávky ošetrovné),” uviedla poisťovňa. 

Pre deti do 10 rokov podľa nej platí, že Sociálna poisťovňa si overí, či škola konkrétneho dieťaťa bola uzatvorená z dôvodu karantény a potom sa môže začať konanie o tejto dávke. Zriaďovateľ, teda mesto alebo kraj, by o tom mal informovať na svojej webovej stránke. Rodič by mal potom o tom, že zostáva doma, informovať zamestnávateľa (telefonicky alebo e-mailom).

Podľa poisťovne môžu ošetrovné dostať aj rodičia detí, ktoré majú viac ako 10 rokov. Vtedy je však nutné, aby žiadosť potvrdil lekár.

“V tomto prípade rodič musí telefonicky kontaktovať pediatra a riadiť sa jeho pokynmi. Ak lekár vyhodnotí, že je nevyhnutné osobné a celodenné ošetrovanie dieťaťa napriek tomu, že choroba sa u neho ešte nevyvinula, môže potvrdiť žiadosť o ošetrovné a zašle ju Sociálnej poisťovni.”

Poisťovňa podotýka, že rodič musí spĺňať všetky podmienky na OČR, hlavne musí byť nemocensky poistený.

Ktoré školy zavreli?

Vedenie hlavného mesta dnes rozhodlo, že na päť dní zatvára školy a škôlky. Dôvodom podľa primátora Matúša Valla je snaha spomaliť šírenie vírusu. “Štatistiky z viacerých krajín v Európe jasne ukazujú, že po prvých potvrdených prípadoch nasleduje rýchly nárast ďalších,” povedal.

“V situácii, keď je na Slovensku zatiaľ potvrdený relatívne malý počet nakazených, sa opatrenia, ako prerušenie vyučovania na základných a stredných školách môžu javiť ako drastické. Vieme ale, že nový koronavírus má dlhú inkubačnú dobu. Práve teraz je ten správny moment, kedy najviac vieme ovplyvniť vývoj situácie,” myslí si.

Úrad verejného zdravotníctva sa vyjadril, že “nie je z epidemiologického hľadiska nutné pristúpiť k uzatvoreniu ďalších škôl, berieme na vedomie proaktívne kroky predstaviteľov žúp, miest a obcí a vysokých škôl.”

Koronavírus zistili u slovenskej rodiny, ktorá býva v Kitsee, rodiny z Kostolišťa pri Malackách, ale aktuálne aj učiteľky z materskej školy v Ružinove a vodičky električky, ktorá bola v zahraničí.

Úrad verejného zdravotníctva preto nariadil zavretie školy a karanténne opatrenia na Cambridge International School v Bratislave, v Materskej škole Prešovská 28 – jej pracovisku na Palkovičovej do 22 marca.

Úrad nariadil aj zavretie Strednej odbornej školy masmediálnych a informačných štúdií na Kadnárovej 7 v Rači, ktorú navštevovala nakazená študentka. 

Najnovší prípad avizuje Slovenské národné divadlo, ktoré ruší predstavenia až do odvolania. 

Zavreté dnes okrem základnej školy na Hlbokej, kde zistili kontakt s nakazenými, ostali aj stredné školy v kraji, o čom župan Juraj Droba rozhodol ešte v nedeľu. Vyučovanie prerušili aj Univerzita Komenského a Slovenská technická univerzita, ktoré navštevuje viac než 30-tisíc študentov.

Pozor na to, kde budú deti

Premiér Pellegrini tiež vyzval rodičov, aby dohliadli na to, aký program si urobia ich deti, ktoré ostali doma. Predovšetkým by sa podľa neho nemali združovať a chodiť do nákupných centier. 

“V takýchto prípadoch však dôrazne odporúčame, aby sa žiaci a študenti počas prerušenia školského vyučovania vyvarovali návštevám hromadných podujatí a miest s veľkým počtom ľudí,” píše aj Úrad verejného zdravotníctva.

Primátor Matúš Vallo zároveň obyvateľov vyzval, aby boli ohľaduplní k starým rodičom, ktorí by mali strážiť deti, pretože seniori patria k najzraniteľnejším.

“Určite zvážte, či je dobrý nápad deti “odložiť” u starých rodičov, lebo práve tí sú pri potenciálnom nakazení koronavírusom najzranitelnejší,” podotkol na facebooku aj mestský poslanec Igor Polakovič.

V Bratislave boli prijaté viaceré opatrenia, mesto neodporúča organizovať a navštevovať verejné podujatia. Úrady sa tiež snažia obmedziť návštevy. Ak sa dá, ľudia by ich mali kontaktovať telefonicky či mailom. Sociálna poisťovňa napríklad zriadila vo vestibuloch pobočiek schránku, kde majú ľudia odovzdávať písomnosti.

 Viac informácií ku situácii v meste a prijaté opatrenia nájdete na webe Zvladneme.to:

Facebook Comments