V pezinskom domove má 64 ľudí koronavírus. Boli chorí dlhšie

Vírus v domove seniorov. Foto: People photo created by freepik - www.freepik.com

Už 22 ľudí skončilo v nemocnici, šesť zomrelo. Ministerstvo potvrdilo, že klienti domova bolí chorí už od 21. marca.

Až v sobotu pred týždňom vyšlo najavo, že v domove seniorov v Pezinku je koronavírus po tom, čo ho zistili u 90-ročnej klientky. Väčšina klientov je nakazená, šiesti už chorobe podľahli. Ide o prvý prípad nákazy v zariadení tohto typu na Slovensku. Zistenie prichádza v čase, kedy to podľa štatistík vyzeralo, že sa vírus medzi staršími ľuďmi šíri pomaly. Za posledný týždeň napríklad v Bratislave zistili len dva prípady infekcie u ľudí nad 65 rokov. Ešte pred týždňom bolo na celom Slovensku 53 infikovaných ľudí nad 65 rokov, aktuálne po zarátaní pacientov z Pezinka počet presahuje stovku. Vírusu podľahol aj ďalší klient domova v Pezinku ešte 5. apríla.

Boli chorí, úrady to nevedeli

Pezinská kauza vzbudzuje vážne podozrenia, že úrady nevedeli, čo sa v domove deje. Ešte v nedeľu vedenie mesta Pezinok tvrdilo, že príznaky ochorenia sa neprejavili u nikoho z klientov, či zamestnancov domova. V pondelok hygienici oznámili, že 42 klientov a päť zamestnancov má koronavírus, pričom siedmi skončili v nemocnici.

Podľa aktuálnych informácii je hospitalizovaných už 22 ľudí. Sú v kritickom stave. Najstarší pacient má 96 rokov. Z 93 klientov je 60 pozitívnych. Zo 65 zamestnancov je 19 pozitívnych.

Šiesti ľudia zomreli. “Podľahli obojstrannému zápalu pľúc. Jeden z klientov zomrel ešte 5. apríla, dodatočným testovaním sa zistilo, že bol pozitívny na koronavírus a bola nariadená aj pitva,” potvrdil v stredu informácie zamestnancov minister zdravotníctva Marek Krajčí. Neskôr zomrel aj pacient, ktorého stav bol podľa úradov stabilizovaný. “Náhle sa ale zhoršil. Napriek enormnej snahe zdravotníkov v nemocnici sa mu, žiaľ, nepodarilo pomôcť,” uviedol Úrad verejného zdravotníctva.

Vedenie Bratislavského kraja, pod ktorý seniorcentrum spadá, tvrdilo, že koronavírus sa v zariadení objavil napriek tomu, že sú tam dodržiavané prísne pravidlá a od 6. marca aj zákaz návštev. Primátorovi Pezinka Igorovi Hianikovi však začiatkom týždňa prišiel mail, podľa ktorého to tak nebolo.

“Píše o zanedbávaní zdravotnej starostlivosti zo strany vedenia DSS, keďže personál DSS opakovane upozorňoval vedenie domova na zhoršený zdravotný stav niektorých klientov už od 21. marca,” hovorí primátor. To isté sa uvádza aj v otvorenom liste zamestnancov, podľa ktorých jeden klient zomrel. Istá Pezinčanka zase na sociálnej sieti tvrdila, že jej príbuznú hospitalizovali až na žiadosť rodiny.

Primátor sa obrátil na políciu, aby to vyšetrila. Tá prípad vyšetruje ako prečin šírenia nákazlivej choroby.

Domov seniorov je dnes izolovaný. Kto nákazu doniesol, zatiaľ nie je známe. Foto: Mesto Pezinok

Ako sa nakazili?

Spolu bolo v domove 93 klientov a 25 zamestnancov, ďalší opatrovatelia pracovali v teréne s klientmi, ktorí bývajú doma. Hygienici tvrdia, že pozitívnych a negatívnych pacientov izolovali, podobne oddelili aj zázemie pre personál.

Zákaz návštev je v domove od 9. marca. “Najpravdepodobnejšia je alternatíva, že infekciu priniesol niektorý zo zamestnancov,” uvádza vedenie kraja, podľa ktorého ale všetci tí, ktorí boli v zahraničí, mali testy na COVID-19 negatívne. Zamestnanci v otvorenom liste zase tvrdia, že sa zákaz návštev nedodržiaval.

“Ani jeden zamestnanec nemá čo i len v úmysle ohroziť klientov nezodpovedným konaním. Sú to ľudia, ktorí sa starajú o seniorov celý život a majú k ním naozaj veľmi blízko. No pohybujú sa po meste, musia chodiť do obchodov. Je to o spoločnosti a jej chovaní,” zastal sa zamestnancov primátor Pezinka Igor Hianik.

Hlavný hygienik Ján Mikas na utorkovej tlačovej konferencii pripustil, že môže ísť o komunitný prenos. Šlo by o prvý prípad, doteraz na Slovensku zaznamenali len dovezené nákazy. V Pezinku pritom do víkendu evidovali štyroch nakazených.

Bratislavský kraj vylúčil možnosť, že by nákaza bola od nového klienta, lebo žiadneho neprijali. Otázne však je, či bol skutočne dodržiavaný zákaz návštev. Podľa otvoreného listu zamestnancov sa na recepciu dostali rodinní príslušníci a do domova chodila aj pedikérka. Zo zodpovednosti za vyhrotenie situácie v domove zamestnanci obviňujú jeho riaditeľku, tá sa k tomu zatiaľ nevyjadrila. “Vynášanie záverov je predčasné,” konštatovalo vedenie kraja. O deň neskôr jeho predseda Juraj Droba riaditeľku odvolal.

Na sociálnych sieťach sa tiež diskutovalo o tom, že nákazu do domova doniesla lekárka z Talianska. Naznačil to v statuse aj premiér Igor Matovič. Úrad verejného zdravotníctva ale v utorok informoval, že lekárka, ktorá ošetrovala klientov tohto zariadenia, bola otestovaná s negatívnym výsledkom.

Domov je v karanténe, odizolovaný od okolia. Vedenie Bratislavského kraja, pod ktorý domov patrí, v nedeľu informovalo, že opatrovatelia, zdravotné sestry a kuchárky v ňom zostali. Viacerým z nich však potom potvrdili koronavírus. Podľa aktuálnych informácii tam zostalo 25 ošetrovateľov a lekári.

Pezinok má 25 tisíc obyvateľov, z toho viac ako 60 rokov má 5000 ľudí.

Aká je situácia?

Na rozdiel od Česka, kde sa koronavírus objavil až v 30 domovoch a zomrelo tam už viac ako sto ľudí nad 60 rokov, sa na Slovensku zatiaľ darilo chrániť seniorov v domovoch pred smrtiacou nákazou. Tento prípad však ukazuje, že niekde nastala chyba. Vláda však preto neplánuje otestovať všetkých zamestnancov seniorcentier. Na celom Slovensku je ich asi 40 tisíc, a tak by na to podľa Matoviča nestačili kapacity. Bratislava to tak urobí na vlastné náklady.

Podľa štatistiky bolo na celom Slovensku infikovaných koronavírusom 122 ľudí nad 65 rokov. Diagnózu podľa dnešných informácii potvrdili u tisícky ľudí, najviac v Bratislavskom kraji – 300.

Odborníci pripomínajú, že tieto čísla treba vynásobiť aspoň desiatimi, aby sme získali skutočný počet infikovaných, ktorí môžu koronavírus roznášať. Ak chceme, aby nikto ďalší nezomrel, treba vypátrať a izolovať každého nakazeného. Do nedele ich v kraji pribudlo viac ako 50. Aby mala pandémia pokojný priebeh, musel by každý jeden infikovaný nakaziť len jedného alebo žiadneho človeka.

Facebook Comments

1 Trackback / Pingback

  1. Bratislava má prvú obeť koronavírusu. Koľko ich ešte bude? - Živémesto.sk

Comments are closed.