Kam na výlet blízko Bratislavy – Limbašská vyvieračka

V lese môžete stretnúť aj takéhoto rozprávkového draka ;-) FOTO: Živé mesto

Ak sa vás deti často pýtajú na to, kde sa vzala voda, nemusíte ísť do hôr, aby ste im to ukázali. Stačí, ak si urobíte výlet na Limbašskú vyvieračku. Tá sa nachádza v lese za známou vinárskou obcou pri Pezinku. Samozrejme, alebo bohužiaľ (?) z nej nevyviera zlatý mok, ale voda.

Do Limbachu sa dostanete cez Raču smerom na Pezinok. V dedine treba odbočiť do ľava po zelenej značke na Potočnú ulicu k limbašskej zotavovni. Tá už roky od svojej privatizácie nefunguje a tak v jej blízkosti nájdete voľné miesto na parkovanie. V jej susedstve sa nachádza aj vila, v ktorej žil známy právnik Ernest Valko. Neprehliadnuteľné sú aj ďalšie vily na ulici, býva tam napríklad aj hokejista Miroslav Šatan. Je tiež známe, že v oranžovej vile v centre dediny býva exprezident Ivan Gašparovič.

Les nad Limbachom. FOTO: ŽIVÉ MESTO

Prechádzka sa začína v príjemnej chatovej oblasti, potom vojdete do lesa. Lesy nad Limbachom ani v týchto dňoch nie sú také plné ako v Bratislave, treba si ale dať pozor na cyklistov.

Pri Račom potoku môžete stretnúť aj takéhoto “rozprávkového” draka.

Limbašský “drak”. FOTO: ŽIVÉ MESTO

Treba sa pozerať nielen okolo, ale aj pod nohy. Okrem bystrušky, či slepúcha, ktorý nie je hadom, ale beznohým jašterom a ešte má aj oči, môžete natrafiť aj na salamandru škvrnitú. V blízkosti vody ju nájdete preto, lebo ju potrebuje pre rozmnožovanie. Samička do nej nakladie larvy, ktoré sa zhruba na jar po troch mesiacoch premenia na mladé salamandry.  Platí, že ju chytať netreba, keďže má na koži jedové žľazy, ktoré môžu spôsobiť napríklad nepríjemný zápal očí.

Salamandra “limbašská.” FOTO: ŽIVÉ MESTO

Keď ju stretnete, budete už zrejme veľmi blízko ku Limbašskej vyvieračke. Táto prírodná pamiatka pramení pod Tureckým vrchom. Výdatnosť vody môže byť až 120 litrov za sekundu, závisí to však od počasia. V období sucha tak nečakajte, že bude vyvierať tak ako na videu.

Na rázcestí pri nej sa nachádza mapa so všetkými prírodnými “atrakciami” v okolí, kde si môžete vybrať, ako pokračovať ďalej. Môžete napríklad vyliezť na Somára – vrch, z ktorého je krásny výhľad na Pezinské Karpaty. Tipy na rôzne trasy nájdete aj na stránke Bratislavského regiónu. No a ak po výlete zatúžite po zmrzline, budete musieť sadnúť do auta a zastaviť sa v Pezinku, alebo Svätom Juri. Víno v Limbachu kúpite, u niektorých výrobcov sa však treba vopred dohodnúť.

Turistickú mapu nájdete na mapy.hiking.sk

Kam na výlet blízko Bratislavy: Tajomná Katarínka

Tip na výlet hodinu od Bratislavy: Skalica, Holíč

Facebook Comments