Tip na výlet hodinu od Bratislavy: Skalica, Holíč

Ak prídete do Skalice v sobotu, pred domom kultúry môžete zažiť pravú záhorácku svadbu.

Skalica je pekné mestečko s množstvom pamiatok, ale aj atrakcií v okolí. Prominentní študenti Stredoeurópskej vysokej školy v Skalici, ktorí sa tam nezvykli zastaviť, tak môžu ľutovať. Stráviť sa tam dá celý víkend a to s celou rodinou.

Z Bratislavy sa do Skalice dostanete diaľnicou smerom na Česko. Ak pri nej za Lozornom uvidíte voľne sa pasúce jelene, či daniele, nemusíte pátrať, či nejde o farmu. Je to pravé záhorské safari, ako opísal jeden blogger. Hlavne na jeseň tam nie je problém spozorovať srnky, daniele, jelene či muflóny a to bez toho, aby ste museli vyjsť z auta. V romantických záhoráckych lesoch sa im jednoducho darí. Od diaľnice sú lesy oddelené plotom, na lokálnych cestách si však na zver dávajte pozor.

Z diaľnice zídete na Kúty, potom smerujte na Holíč. Ak idete vlakom, či autobusom, tiež treba prestúpiť v Kútoch, pričom rátajte s tým, že cesta vám bude trvať až dve hodiny.

Zámok Holíč

Informačné tabule v areáli Holíčskeho zámku vás prevedú životom Márie Terézie. Ak však chcete vedieť, čo robila v tejto lokalite, musíte sa opýtať v infocentre. FOTO: ŽIVÉ MESTO

Vybrať sa môžete napríklad aj po stopách Márie Terézie. Manželovi našej najznámejšej vládkyne Františkovi Lotrinskému sa totiž Záhorie veľmi zapáčilo. (A zrejme aj záhoráčky, keďže ostal verný svojej povesti sukničkára.) Ten Holíčsky zámok – renesančnú protitureckú pevnosť prestaval na reprezentačné letné sídlo cisárskej rodiny Habsburgovcov.

Je obrovská škoda, že je zámok v zlom stave, pretože takýto kráľovský palác na Slovensku nenájdete. Okrem viedenského Hofburgu, kde kráľovská rodina sídlila, sa totiž zdržiavala len v Schӧnbrunne a Laxenburgu blízko Viedne. A v Holíči.

Palác začali čiastočne rekonštruovať v roku 2015, no na celkovú obnovu ešte len čaká. Prehliadky zámku robia každú hodinu, nájdete v ňom zmenšené modely, ako areál kedysi vyzeral a pár historických kostýmov. Lístky si treba kúpiť v infocentre pri bráne.

Holíčsky zámok bol za Márie Terézie kráľovským sídlom. FOTO: ŽIVÉ MESTO

Holíčsky zámok kúpil František Lotrinský v roku 1749 od zadlženého grófa Jozefa Czobora. Ospalé mestečko sa premenilo na rušné centrum, zámok hostil naraz aj 400 ľudí. František, známy ako šikovný podnikateľ, tiež v Holíči choval dobytok, pestoval obilie, vyrábal víno, pivo, brandy, poľoval v lesoch, lovil ryby. Podľa výskumu Christiana Greppa z viedenskej univerzity sa za jeho pôsobenia na zámku príjmy celého hospodárstva zdvadsaťnásobili.

K panstvu patril aj žrebčín v neďalekých Kopčanoch. My sme sa tam chceli zastaviť po ceste naspäť, no keďže sme toho veľa chceli vidieť a išli sme “na otočku”, nestihli sme to.

V areáli je vináreň i kaviareň, v jeho okolí cyklocesta, prenajať si tam môžete aj loďku a povoziť sa v hradnej priekope. Pred vstupom do areálu nájdete aj detské ihrisko.

Člnkovanie v priekope. FOTO: ŽIVÉ MESTO

Skalické rybníky a Baťov kanál

Po návšteve zámku už môžete zamieriť do Skalice, ktorá je plná pamiatok ako secesný Jurkovičov dom kultúry, množstvo kostolov, mlyn, či ľadovňa na uschovávanie potravín. Pokiaľ si nedáte obed v niektorej z tamojších reštaurácii dobrú kávu majú v reštaurácii hneď pri radnici), urobte si piknik pri vode. Len kúsok od nej sa totiž nachádza Baťov kanál i Skalické rybníky.

Romantika pri Baťovom kanáli.

Vodnú cestu zo Skalice do Otrokovíc využíval slávny český obuvník Tomáš Baťa na prepravu uhlia. Dnes je centrom “vodákov.” Výlet loďkou si treba zarezervovať aj týždeň vopred.

Skalický rybník. FOTO: ŽIVÉ MESTO

Na Skalických rybníkoch, ktoré sa nachádzajú len dva kilometre od mesta, zase môžete zblízka pozorovať vodné vtáky, ale tiež skúsiť uloviť kapra, amura, sumca, šťuku, úhora. Rybie špeciality môžete vyskúšať v tamojšom bufete. My sme si obed vzali so sebou a urobili piknik.

Tip na obed so sebou:

Rizoto, či už klasické, alebo talianske, vydrží teplé bez zohrievania. Stačí ho zbaliť, pribaliť taniere, vidličky a samozrejme strúhaný syr.

To je on, pravý skalický trdelník. FOTO: ŽIVÉ MESTO

Putovanie za trdelníkom

Do Skalice sme prišli naobedovaní a mali sme veľkú chuť na sladké. Ak ste ešte nejedli pravý skalický trdelník, musíte ho vyskúšať. S trdelníkmi, ktoré sa predávajú na hodoch, či iných podujatiach, sa nedá porovnať. Má vláčne maslové cesto, na povrchu celé orechy, je bohato posypaný cukrom.

Ak si však myslíte, že ho v Skalici ako typickú špecialitu dostanete na každom rohu, tak sa veľmi mýlite. My sme tam prišli v posledný augustový víkend, kedy námestie žilo skalickým letom. V stánkoch sme však našli všeličo, hamburgery, rôzne koláčiky i wafle, trdelník ale nepredával nikto.

Google nám poradil, že treba hľadať vo vinotéke pri františkánskom kostole. Tam však nemali a vraveli, že vo dvore za kostolom možno ešte nejaké budú mať. Tam už smerovalo viac ľudí a tak ostalo len dúfať, že na nás nejaký zostane. Našťastie, ušlo sa nám a tak sme si na ňom pochutnali v romantickej františkánskej záhrade v blízkosti neslávne známej Stredoeurópskej vysokej školy v Skalici, z ktorej si titul odniesli napríklad predseda parlamentu Boris Kollár i jeho poslankyňa Petra Krištúfková. Či tam niekedy boli aj osobne a ochutnali trdelník, nie je známe.

Zákaz zastavenia niektorí študenti vysokej školy v Skalici dodržiavali doslova. Nezvykli sa tam zastaviť. FOTO: ŽIVÉ MESTO

Kam na výlet blízko Bratislavy: Tajomná Katarínka

Facebook Comments