V kraji je už viac ako 400 prípadov korony, patrí k nim aj mestský poslanec

Zastupiteľstvá v lete nezasadajú, desiatky poslancov sa teda nestretávajú. Adam Berka vľavo. FOTO: ARCHÍV

Ľudia na Slovensku prestali byť ostražití, počet prípadov koronavírusu tak aj v bratislavskom kraji narastá denne o desiatky ľudí. Medzi posledných nakazených patrí aj bratislavský poslanec Adam Berka, ktorý netuší, od koho sa nakazil. Navštevoval bary, diskotéky a festivaly. Mesto označilo situáciu za vážnu a zrušilo svoje podujatia.

Bratislavský poslanec Adam Berka má koronavírus. Oznámil to na facebooku s tým, že v zahraničí nebol a netuší, od koho sa nakazil. Znamená to, že vírus sa v druhej vlne mohol začal šíriť aj komunitne, pričom neplatia také prísne opatrenia ako v prvej vlne.

V Bratislavskom kraji evidujú 409 živých prípadov koronavírusu. Hygienici tvrdia, že nakazení sú ľudia, ktorí prišli zo zahraničia a ich kontakty. Hlavné mesto je novým ohniskom nákazy, v nedeľu v nej pribudlo 41 prípadov. “Sú identifikované ako aktívne dohľadané kontakty potvrdených prípadov ochorenia COVID-19 z lokalizovaných a monitorovaných ohnísk nákazy, importy zo zahraničia,” uvádza Úrad verejného zdravotníctva.

Mestský a staromestský poslanec Berka, ktorý sa výsledok dozvedel v piatok, k nim však nepatrí. “V regiónoch je zaznamenaný aj sporadický výskyt nových ochorení COVID-19,” pripúšťajú hygienici. “O komunitnom šírení ochorenia by sme hovorili, ak by sa neobjasnené pramene pôvodcu nákazy objavovali bežne a vo väčšom počte, a to aktuálne nie je prípad Slovenskej republiky,” tvrdia.

Bratislavský kraj:

celkovo 801 nakazených, aktívnych prípadov 409, úmrtí 18

Príznaky začal Berka cítiť 16. augusta ráno, škriabalo ho v hrdle. “Pripisoval som to prílišnému žúrovaniu, tancovaniu a prepoteným tričkám, no nerobil som nič neštandardné, nepil studené pivo,” napísal na sociálnej sieti. Objednal sa však na test a dva dni strávil v posteli s teplotou a bolesťou očí.

Pred tým mal bežný program. “Bol som v meste pár dní po sebe, medzi ľuďmi, v niekoľkých baroch, v jednom klube a na diskotéke. Konkrétne bol som v Bukowskom 13.8., vo WAXe 13.8. na hiphope, v Luna bare piatok 14.8., v Baudelaire bare 13., 14.8., rozprával som sa s ľuďmi na ulici, tancoval v uzatvorených priestoroch Luny, a v sobotu som šiel na Flaam fest do Nitry,” napísal Berka.

Ľudia, nakazení koronavírusom, sú podľa odborníkov infekční už počas inkubačnej doby – pár dní pred prvými príznakmi. Známe je, že ho roznášajú aj pacienti bez príznakov.

Španielsko i Taliansko už pred vyše týždňom zatvorilo diskotéky. Mali by sme si dať pozor, aby sme sa k situácii v týchto krajinách nepriblížili, keďže v prvej vlne nás zachránila jedine disciplína. Priebeh epidémie v Bratislave vtedy naplnil prvý – najmiernejší scenár, kedy zomrela jedna obeť a kapacity nemocníc stačili na ošetrovanie komplikovanejších prípadov. Teraz na mestskom COVID-19 semafore svieti červená.

Skúsenosti z prvej vlny potvrdili, že koronavírus sa najviac šíri na masových podujatiach.
FOTO: People photo created by jcomp – www.freepik.com

Začali sprísňovať opatrenia

Magistrát označil epidemický stav v meste za veľmi vážny a začal so sprísňovaním opatrení v meste, aby sa nestalo, že kapacity nemocníc nápor nakazených nezvládnu. Mesto zrušilo svoje podujatia, služobné cesty, seniorom v domovoch obmedzili kolektívne akcie a návštevy. Viac tu.

“Odborníci považujú za najrizikovejšie vnútorné priestory, kde sa zhromažďuje väčší počet ľudí, je prítomný alkohol a vykonávajú sa aktivity, pri ktorých je dodržiavanie bezpečných odstupov zložité, ako napríklad oslavy, koncerty, svadby, párty. Mrzí nás, že sa v duchu týchto odporúčaní nesprával aj náš poslanec mestského zastupiteľstva,” napísal na sociálnej sieti primátor Matúš Vallo.

V Bratislavskom kraji zomrelo na koronavírus 18 seniorov po tom, čo sa vírus dostal do pezinského domova. Iba prvá obeť nebola z Pezinka, ale z Ružinova.
FOTO: Bratislava – hlavné mesto

Boli sme takmer na nule

Šírenie nákazy sa v Bratislave takmer zastavilo 10. júna, kedy evidovali len jedného nakazeného. V kraji boli traja a posledný mesiac pred tým sa už choroba šírila už len minimálne.

Ľudia však po skončení prvej vlny nákazy prestali byť ostražití a vrátili sa k bežnému životu. Aktuálne máme v kraji 409 nakazených. Keď bolo pred štyrmi mesiacmi, 23. apríla, 348 pozitívnych prípadov, platili najprísnejšie opatrenia.

Necestovali sme, nechodili sme do práce, nestretávali sme sa ani s najbližšou rodinou, rúška sme nosili aj vonku.

Nákaza sa na Slovensko vrátila po otvorení hraníc, nosili ju hlavne zamestnanci z Ukrajiny. K nim sa potom pridali aj slovenskí dovolenkári.

Jediným obmedzením pritom je, že nosíme rúška, aj to ich niektorí majú pod nosom. Hoci sú v interiéri povinné, v podnikoch ich nosí málokto.

 Nehovorím, že by sa mali sprísniť opatrenia, všetci vieme, aký mala prvá vlna dopad na ekonomiku. Mali by sme však byť opatrnejší. 

“Súčasný výskyt ochorení COVID 19 si vyžaduje dôsledné dodržiavanie aktuálne nariadených a odporúčaných, stále celoplošne platných opatrení,” píše Úrad verejného zdravotníctva SR. “Vyzývame verejnosť na zváženie nevyhnutnosti organizovania veľkých rodinných osláv a návštev, na ktorej sa zídu osoby z rôznych častí Slovenska, ale aj zo zahraničia.” Viac tu.

Základné zásady:

1. nosiť rúško

2. udržiavať odstup

3. umývať a dezinfikovať si ruky

V porovnaní s prvou vlnou síce majú hygienici oveľa viac informácií a skúsenosti, stále však platí, že koronavírus sa šíri blízkym kontaktom.

Dnes je tiež v porovnaní s prvou vlnou dostupnejšie testovanie, takže je možné, že počet zachytených prípadov je bližší ku skutočnému počtu. Počas prvej vlny testovali len ľudí s príznakmi a horúčkou, teraz stačí mať príznaky. Na testovanie sa môžete prihlásiť cez web korona.gov.sk.

Na COVID-19 testujú na viacerých miestach, napríklad aj pri Avione.
FOTO: ŽIVÉ MESTO

Zabudli naňho?

Berka tvrdí, že mu termín na odber neprišiel vôbec. Vo štvrtok preto šiel na test bez objednania na Kramáre. Výsledky dostal po dvoch dňoch. Hygienici sa k možnému problému zatiaľ nevyjadrili.

Test som podstúpila aj ja koncom júla po tom, čo sme celá rodina mali viaceré príznaky, vrátane horúčok. Objednala som sa v piatok, termín som dostala v pondelok, výsledky prišli v utorok. Koncom júla však nebolo tak veľa zachytených prípadov, na celom Slovensku ich bolo vyše 500, pričom teraz máme len v Bratislavskom kraji štyri stovky.

Aký je skutočný počet ľudí, ktorí prekonali nový koronavírus, by bolo možné zistiť, ak by boli dostupnejšie testy na protilátky. Jeden však stojí 49 eur. Prepláca ho len jedna zo zdravotných poisťovní, pričom podmienkou je nielen absolvovanie preventívnej prehliadky, ale aj to, aby mal váš lekár zmluvu s laboratóriom, ktoré testy robí.

Najviac prípadov pribudlo v nedeľu v Bratislave. Aktuálny vývoj sledujte na https://mapa.covid.chat/history. Celkové čísla sú za obe vlny.

Facebook Comments