Väčšina nakazených Bratislavčanov sa z koronavírusu vyliečila

Prázdne ulice v meste znamenajú mierny scenár epidémie. FOTO: Bratislavský samosprávny kraj.

Dva mesiace po objavení koronavírusu má hlavné mesto stále len jednu obeť. Celkovo sa nakazilo 205 Bratislavčanov. Znamená to, že epidémia má v hlavnom meste mierny priebeh. Čísla tiež ukazujú, že sa darí chrániť seniorov. Situácia v domove v Pezinku, kde zomrelo 15 pacientov, však ukazuje, že chyby môžu mať fatálne následky.

V Bratislave úrady koronavírusu stále pripisujú len jedno úmrtie – Ružinovčanky, ktorá zomrela pred mesiacom. Údaje o nakazených senioroch v apríli prestali zverejňovať. Z tých, ktoré máme k dispozícii, ale vyplýva, že pred mesiacom ich bolo 22 a aktuálne má koronavírus 25 Bratislavčanov nad 65 rokov.

Vyzerá to, že veľkej časti nakazených sa podarilo vyliečiť.

“V Bratislavskom kraji je k 6. máju vyliečených 25 osôb nad 65 rokov z toho 17 osôb je z Bratislavy,” povedala portálu Živé mesto hovorkyňa regionálneho úradu verejného zdravotníctva Katarína Nosálová.

V hlavnom meste celkovo býva 558 tisíc ľudí, seniorov je asi 80 tisíc. Tých, ktorí žijú v domovoch, sa zatiaľ darí chrániť pred nákazou. Napríklad v staromestskom Seniorcentre nákazu u zamestnanca zistili pri meraní teploty pred vchodom do zariadenia a tak sa ku klientom nedostal. Testy potom ukázali, že zamestnanci i klienti nie sú nakazení. Bratislavský magistrát zase preveroval podozrenia z koronavírusu v mestskom domove v Lamači a zariadení Gerium v Ružinove, ktoré sa tiež nepotvrdili.

V Ružinove majú aj domovy na Sklenárovej a Pažítkovej. Všetkých 650 klientov a zamestnancov podľa starostu Martina Chrena otestovali s negatívnym výsledkom.

Čo sa dialo v domove v Pezinku, ktorý patrí pod Bratislavský samosprávny kraj, vyšetruje polícia. Isté však je, že v súvislosti s koronavírusom zomrelo až 15 klientov. “Medializovaná situácia v zariadení poukazuje na porušovanie povinností pani riaditeľky, ” konštatovalo pre portál Živé mesto ministerstvo práce. Obete koronavírusu v kraji mali od 59 – 96 rokov.

Bratislava

  • Nakazených: 205, z toho seniorov 25, detí 11
  • Obeť: 1 žena
  • Vyliečených: 135, z toho seniorov 17

Bratislavský kraj

  • Nakazených: 368, z toho seniorov 92, detí 16
  • Obetí: 15 – 12 žien a 3 muži
  • Vyliečených: 188, z toho seniorov 25

Ešte nie sme za vrcholom

Čísla teda ukazujú, že v Bratislave sa epidémia šíri podľa mierneho scenára. Ten, ktorý pred mesiacom predstavil bratislavský magistrát, hovorí o 200 nakazených a jednej obeti. Jeho pravdepodobnosť aktuálne magistrát zvýšil z 50 na 65 percent. Aj keď je faktom, že nie všetkých nakazených sa podarí zaevidovať, druhý scenár s tisíckami nakazených a 150 obeťami je tak ešte viac vzdialený.

“Za najväčšie riziko z epidemiologického hľadiska momentálne nepovažujeme zhoršenie súčasného priebehu pandémie, ale prípadnú druhú vlnu na jeseň a ekonomické dopady tejto krízy na život Bratislavčanov aj rozpočet mesta,” vraví hovorkyňa magistrátu Katarína Jánošíková.

Keďže vírus sa šíri pomalšie a každý nakazený infikuje najviac jedného ďalšieho, na Slovensku i v hlavnom meste nastáva fáza uvoľňovania opatrení. Otvárajú sa ďalšie obchody, ale aj služby, parky, letné terasy, múzeá, galérie, knižnice, turistické atrakcie. Ľudia by však naďalej mali byť opatrní. Bratislava je stále mestom s najvyšším počtom infikovaných.

Najviac sa nakazilo v Ružinove, kde sa vyskytli prvé prípady nákazy a Starom Meste, najmenej nakazených mali okrajové mestské časti.

Počty nakazených v mestských častiach Bratislavy od 6.3. do 6.5. 2020. Zdroj: RÚVZ BA.

“Uvoľnenie opatrení však zároveň znamená aj väčší pohyb ľudí, viac stretnutí a kontaktu medzi nami. Práve preto buďme naďalej zodpovední a ohľaduplní a skutočne nosme rúško všade tam, kde je to povinné,” zdôrazňuje primátor Matúš Vallo. Pripomína, že počas pobytu v prírode je rúško stále povinné a to vo vzdialenosti 20 metrov od cudzích ľudí.

Budeme mať lepší vzduch?

Disciplína Bratislavčanov a ich nižšia mobilita je zároveň dobrou správou pre vzduch v meste. V meste, kde väčšina ľudí chodí do práce autom, sú prázdne cesty. Znečisťovanie životného prostredia sa tak spomalilo, v meste namerali rekordne nízke hodnoty škodlivých plynov .

Podľa analýzy fínskeho Centra pre výskum energie a čistého vzduchu sa pre opatrenia, súvisiace s koronavírusom, za posledný mesiac v Európe o 40 percent znížilo znečistenie ovzdušia z priemyslu a o desať percent z dopravy. Mimovládne organizácie, ktoré sú zamerané na ochranu životného prostredia preto dúfajú, že sa z toho poučíme a do predkrízového stavu už nevrátime.

V Bratislave je najlepší vzduch v tomto tisícročí

Facebook Comments

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.